برونشکتازي

برونشکتازي

تعریف: در لغت به معنی اتساع برونش است.
به طور کلی ، برونشکتازي تخریب دائمی برونش است که حاوی غضروف ، عضلات و بافت ایمن است ، یعنی می تواند تا شاخه های ششم و هشتم مجاری تنفسی رخ دهد که می تواند کانونی ، منتشر و بیماری زا باشد.

برونشکتازي
برونشکتازي

پاتوژنز برونشکتازی به طور گسترده ای متفاوت است. اما به طور کلی ، وقتی عفونت در مجاری تنفسی رخ دهد ، به دیواره برونش آسیب می رساند. در نتیجه ، دیواره برونش تخریب و گسترش می یابد. این آسیب و گسترش دیواره برونش باعث ایجاد این عفونت می شود. تخلیه نکنید و یک نقطه کانونی باشید که باعث تخریب مداوم و عفونت می شود.
یک نوع فرعی از این بیماری به نام سندرم کاتاگنر وجود دارد و تفاوت این سندرم با انواع دیگر این بیماری در این است که به این دلیل است که اعضای بدن در جنین توسط مژه های بدن در مکان مناسب قرار می گیرند. . بدون مژه و اختلال در حرکت مژه ها.
یعنی 91٪ افراد مبتلا به دیسکینزی مژکی اولیه دارای رفلکس موضعی هستند ، یعنی احشا به طور تصادفی قرار می گیرد ، به عنوان مثال قلب به جای سمت چپ در سمت راست قرار دارد.
افراد مبتلا به این زیرگروه نیز دارای برونشکتازی و سینوزیت (اسلایدها) هستند. در مادری که برونشکتازی دارد اما موقعیت معکوس ندارد ، ممکن است کودک او این عوارض را داشته باشد زیرا کاملاً علامت دار و به طور تصادفی است.
اگر در تولید ایمونوگلوبولین اختلالی ایجاد شود و فرد دارای ایمونوگلوبولین کبدی باشد ، این کمبود باعث می شود تا یکی از مکانیسم های مهم بدن ما در برابر کپسول ها مصون باشد و عفونت اغلب در مجاری تنفسی رخ می دهد.
یک بیماری که دارای این مکانیسم است ، نقص ایمنی متغیر متداول (CVID) است.
این بیماری نوعی اختلال در سلولهای است که تولید آنتی بادی را مختل می کند.
این افراد آنتی بادی علیه آسپرژیلوس ایجاد می كنند ، جایی كه آنتی بادی پیچیده و آنتی ژن سیستم ایمنی را تحریك می كند و باعث آسیب به مجاری تنفسی و برونشکتازي

می شود.
این ضایعه علت برونشکتازی نیست بلکه یک زیرگروه از بیماران مبتلا به آسم با APA است. این بیماران دارای سطح بسیار بالایی از ائوزینوفیل و IgE در خون محیطی هستند. آنها بلغم قهوه ای ترشح می کنند و واکنش پوستی آنها به آسپرژیلوس نیز مثبت است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *